SUMO: Zapasy po japońsku. Poznaj ten niezwykły sport

Sumo jest popularnym sportem w Japonii od ponad 1500 lat. Z prostego pojedynku dwóch zawodników na kopnięcia przerodziło się w skomplikowany sport z długą listą zasad. Sumo jest narodowym sportem, który jest ważny dla Japończyków zarówno pod względem kulturowym, jak i fizycznym. Jest to sport o długiej historii, który uczy samodyscypliny, sportowej postawy i szacunku dla innych. W ostatnich latach popularność sumo wzrosła dzięki wysiłkom Japońskiego Związku Sumo, który promuje ten sport jako dobrą formę aktywności fizycznej. Istnieją jednak pewne kwestie, którymi związek musi się zająć, aby jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie publiczności tym sportem. Po pierwsze, należy zapoznać japońską publiczność z nowym stylem sportu i pokazać, że różni się on od dawnych zapasów sumo. Po drugie, należy zwiększyć liczbę osób, które chcą uprawiać ten sport.

Zasady

Zapasy sumo to gra dwuosobowa, która odbywa się na glinianej platformie zwanej "dohyō". Dohyō jest otoczone drewnianymi ścianami zwanymi "tawara", a zapaśnicy są zobowiązani do przebywania wewnątrz tawary podczas zawodów. Celem gry jest wypchnięcie przeciwnika poza tawarę lub zmuszenie go do dotknięcia ziemi jakąkolwiek częścią ciała poza stopami. Jeśli zapaśnik zostanie wypchnięty poza tawarę, przegrywa mecz. Każdy pojedynek trwa pięć minut, a zwycięzcę wyłania się na podstawie tego, kto wygra dwie z trzech rund lub kto ma wyższy wynik po pięciu minutach. Pojedynek jest wygrany, gdy jeden z zapaśników zmusi przeciwnika do dotknięcia ziemi jakąkolwiek częścią ciała, poza stopami, lub wypchnie go poza ring. Jeśli zapaśnik zostanie wypchnięty poza ring, ale jest na tyle sprawny, by chwycić się krawędzi, może wciągnąć się z powrotem na ring. W przypadku remisu przeprowadza się dogrywkę, a zwycięzca zostaje wyłoniony na podstawie wyższego wyniku po dogrywce.

Zapaśnicy Sumo

Zapaśnik sumo nazywany jest "rikishi". Ćwiczy podnoszenie ciężarów, rozciąganie i inne ćwiczenia, aby zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość. Zapaśnicy stosują bardzo wysokokaloryczną dietę, spożywając nawet 12 000 kalorii dziennie. Dieta ta składa się głównie z węglowodanów, białka i tłuszczu oraz niewielkiej ilości warzyw. Zapaśnicy piją też dużo wody i zielonej herbaty, która ma wspomagać trawienie. Śpią w specjalny sposób, aby nie odcinać dopływu krwi do głowy i zapewnić dopływ tlenu do mózgu. Strój zapaśnika sumo składa się z przepaski na biodrach zwanej "mawashi", która jest spięta pasem zwanym "obi". Mawashi jest kolorowany zgodnie z rangą zapaśnika.

Sumo w dzisiejszej Japonii

Profesjonalne zapasy sumo są nadal praktykowane w Japonii. Japoński Związek Sumo jest oficjalną organizacją, która zarządza tym sportem i wybiera zapaśników na turnieje. Związek wybiera około 400 zapaśników do sześciu turniejów, które odbywają się każdego roku. Popularność tego sportu wzrosła w ostatnich latach dzięki wysiłkom związku. Starania te obejmują zapraszanie znanych sportowców z innych dyscyplin do udziału w turniejach oraz promowanie sportu jako dobrej formy aktywności fizycznej. Istnieją jednak pewne problemy, którymi związek musi się zająć, aby jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie tym sportem. Po pierwsze, należy zapoznać japońską publiczność z nowym stylem uprawiania tego sportu i pokazać, że różni się on od dawnych zapasów sumo. Po drugie, należy zwiększyć liczbę osób, które chcą uprawiać ten sport.